Przejdź do głównej zawartości

LaTeX błyskawicznie dzięki Overleaf


Chciałem się podzielić kolejnym odkryciem i przy okazji pochwalić. Otóż mój syn rozwiązuje sobie zadania na olimpiadę matematyczną. No nie mogę się oprzeć pokusie i napiszę to... w poprzedniej był finalistą!!! MOC! No więc robi sobie te zadania z pierwszego etapu kolejnej edycji i jak już zrobił (a dla mnie są bardzo trudne) to wpadłem na pomysł żeby przepisał  je w LaTeX-u. Kto nie wie co to LaTeX krótki opis z Wikipedii:

LaTeX – oprogramowanie do zautomatyzowanego składu tekstu, a także związany z nim język znaczników, służący do formatowania dokumentów tekstowych i tekstowo-graficznych (na przykład: broszur, artykułów, książek, plakatów, prezentacji, a nawet stron HTML). Jego logo stylizowane jest z użyciem samego LaTeX-a jako .

https://pl.wikipedia.org/wiki/LaTeX

 

Brzmi może trochę magicznie ale generalnie służy do składania prac naukowych w jakości niedostępnej dla Word-a.   No więc zacząłem szukać jak zainstalować cały pakiet i jak skonfigurować, a pamiętam, że było to zadnie bardzo trudne - żmudne, skomplikowane i raczej nietrywialne! Może coś się w tej dziedzinie zmieniło ale zanim się o tym przekonałem znalazłem:

https://overleaf.com 

Usługę pozwalającą na pisanie prac czy dokumentów w LaTeX-u bez instalowania u siebie na komputerze. Po prostu piszesz, naciskasz Ctrl+S (albo coś odpowiedniego dla twojego systemu) i po sekundzie (ułamku raczej) masz podgląd w okienku po prawej! Działa WYŚMIENICIE!!! 

Już to wystarczyłoby do polecenia tego narzędzia a to dopiero początek. Wygodna edycja, podpowiadanie składni, przeróżne ustawienia, historia zmian, udostępnianie dokumentów, review (tego nie używałem) i pewnie wiele wiele więcej. Do tego dokumentacja - wspaniała sprawa - dokładna, obszerna i z przykładami. Wystarczy kliknąć w przykład i otwiera się w nowej zakładce razem z podglądem.

Jeszcze nie ogarnąłem jakie są ograniczenia, plany płatne czy jakieś inne problemy. Dam znać. 

Co do mojego syna, przyswoił całość w 10 min i przepisał swoje rozwiązania zadań w, nie wiem, godzinę na jedno zadnie. Wszystko z dość skomplikowanymi wzorami i symbolami a całość na końcu wygląda przepięknie!  Czego nie wiedzieliśmy byliśmy w stanie błyskawicznie poszukać w dokumentacji! Brawo My! My jak my ale dzięki Overleaf! Naprawdę warto skorzystać jak ktoś ma potrzebę jest zmuszony napisać kawałek pracy z jakimiś wzorkami czy inną matmą/fizyką/chemią 

Na koniec kilka zrzutów ekranu z przeglądarki i Overleaf-a 

Tak wygląda ekran startowy z listą dokumentów

Lista dokumentów

A tak sam edytor - po lewej i podgląd - po prawej:

Edytor z podglądemKomentarze

Popularne posty z tego bloga

Konkurs :-) Co tu jest napisane ??? Wykonane w  http://new.myfonts.com/ Do wygrania nic!

Komputerek na scianie

Tak to wyglada teraz

Super mega hiper wynalazek

Mój wynalazek: hmm co to jest? ktoś zgadnie? Wyjaśniam: to jest urządzenie które umożliwia wkładanie baterii w dowolny sposób. Dzięki temu czemuś nie trzeba sie przejmować biegunami! wkładamy baterie i działa! Plus w plusie minus w minusie! Można łączyć kilka i np wstawić do aparatu! tylko mechanika żadnej elektroniki strat czy cuś tam. Nie ma zwarć ani źle ustawionych biegunów!!!